Jak można zauważyć, nasza szkoła bardzo aktywnie działa w projekcie „Moja Mała Ojczyzna”. Tym razem z 4-osobową ekipą naszych uczniów ruszyliśmy zwiedzać Wieżę Rycerską w Siedlęcinie, która jak się okazuje jest jedną z największych wież tego typu w Europie Środkowej. Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się różnych rzeczy. Okazało się, że Wieża ta to bardzo ciekawy obiekt. Zachowały się w niej najstarsze w Polsce drewniane stropy, natomiast w Wielkiej Sali na II piętrze podziwiać można jedyne na świecie średniowieczne malowidła (zachowane in situ), na których widnieje legenda o sir Lancelocie z Jeziora – jednym z legendarnych rycerzy Okrągłego Stołu.

To nie był koniec wycieczki. Zaraz po wizycie na Wieży przemieściliśmy się do Wrzeszczyna, gdzie odwiedziliśmy Eko – farmę Kowalowe Skały. W tym ekologicznym gospodarstwie mogliśmy zobaczyć hodowlę niespotykanych owiec wrzosówek, nakarmić urocze daniele i przejść się po pięknej okolicy. Właściciele starają się stworzyć zwierzętom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych i świetnie im to wychodzi.

To ekologiczne gospodarstwo jest jednym z 80-ciu w Polsce gospodarstw demonstracyjnych (pokazowych). Ponadto należy do ogólnopolskiej Sieci ZAGRODA EDUKACYJNA – tworzonej wspólnie przez Ministerstwo Oświaty i Ministerstwo Rolnictwa. Od 2008 roku prowadzą wg autorskiego projektu warsztaty ekologiczno-artystyczne pt. ZWIERZAKI FILCAKI, podczas których uczestnicy poznają ekologiczne metody hodowli owcy wrzosówki oraz możliwości wykorzystania ich wełny np.: filcowanie na mokro. Brzmi bardzo naukowo, ale jednym zdaniem ŚWIETNA ZABAWA, a przy tym nauka… my skorzystaliśmy z takich warsztatów i tworzyliśmy z owej wełny świąteczne wieńce, które mogliśmy zabrać ze sobą.

 

Kilka słów o… MMO
%d bloggers like this: