21 grudnia nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu wprowadzającym w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W spotkaniu uczestniczył ks. Bogdan Żygadło – dziekan rejonu jeleniogórsko – kamiennogórskiego. Nasze patriotyczno – kolędowe spotkanie nieprzypadkowo rozpoczęliśmy od kolędy z roku 1918.- roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Boże Narodzenie, zwłaszcza w roku 100- rocznicy, zwraca naszą myśl, ku tym wszystkim, co żyli, walczyli i cierpieli dla naszej Ojczyzny. Czujemy z nieomylną pewnością serca, że teraz- 100 lat po tamtych wydarzeniach, w ten wigilijny wieczór wszyscy Polacy, wyglądając gwiazdy tej samej, której wyglądali nasi przodkowie, poczują dla minionych pokoleń, które wywalczyły nam wolność, ogromną wdzięczność- powiedziała we wstępie jedna z uczennic.

Podczas apelu zaprezentowane zostały POLSKIE WIGILIE. One bowiem są jednym ze wspaniałych fenomenów polskiej tradycji i polskiego obyczaju. To dzień dla wszystkich Polaków ogromnie ważny, niezależnie od tego, gdzie ich losy rzuciły – niemal wszyscy w gronie rodziny lub przyjaciół zasiadają do uroczystej postnej kolacji, modlą się i dzielą opłatkiem, składają sobie życzenia, a potem spożywają potrawy uświęcone tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Podkreślone zostało także to, że nasze, polskie wigilie nie zawsze były pełne szczęścia i spokoju. Uczniowie pokazali publiczności jak spędzali Święta Bożego Narodzenia nasi przodkowie – obrońcy Jasnej Góry w 1655 roku, powstańcy listopadowi, powstańcy styczniowi, Polacy pod zaborami czy w okresie I i II wojny światowej. Jak polskie święta wyglądały na Syberii, w obozach Katynia, a później więźniów z czasów komunistycznej Polski? W tym patriotyczno – kolędowym przedstawieniu zaprezentowane zostały autentyczne kolędy z lat 1863-1981. Apel przygotowali uczniowie gimnazjum i technikum pod opieką katechetki.

Barbara Ludorowska

 

NASZE POLSKIE BETLEJEM
%d bloggers like this: